Jdi na obsah Jdi na menu
 


Metoda Handlingu z Alzenau

22. 10. 2006

METODY HANDLINGU Z ALZENAU

 

V roce 1995 vyšla zmíněná kniha v Německu a okamžitě vyvolala prudké debaty.

 

VLASTNÍMI ZLEPŠOVACÍMI NÁVRHY K POPULARITĚ

 

Jako praktický lékař pozoroval že se hříbata,kterým osobně pomáhal při porodu,pečlivě je ošetřil,otřel,pomohl jim vstát a najít zdroj mléka,chovala při dalším kontaktu s ním jinak,podstatně důvěřují a méně problematičtější .

Dr.Miller rozvinul svůj speciální systém ,,tréninku hříbat“.

 

KDY S HANDLINGEM ZAČÍNÁME.

 

Člověk začíná s Handlingem hned po porodu,ještě než klisna hříbě olíže.

Zabrání hříběti v pokusech vstávat a jemně,u hříběte vyvolat podřízenost.Dokud hříbě projevuje při tomto cvičení odpor,nesmí se v žádném případě přestat,naopak se musí pokračovat dokud se hříbě neuvolní a nezůstane vůči všem vzruchům netečné.Pokud se přestalo předčasně ve chvílích,kdy hříbě dosud klade odpor a zkouší uniknout,vštěpilo by se mu naopak nežádoucí chování.Zvíře by se naučilo,že nepříjemnostem může uniknout.Teprve uvolnění a netečnosti vůči vzruchům podle Millera naznačí že se dosáhlo žádoucího smíru vtisknutí.

 

MASIVNÍ KRITIKA CITLIVÝCH KOŇAŘŮ

 

Přes Millerovo upozornění,že se doba trvání těchto vzruchů nesmí ani přehrát ani příliš zkrátit,co nejpozději u tohoto kroku projeví masivní kritiku citlivých koňařů

JAK  LZE TOTO NETEČNÉ CHOVÁNÍ NOVOROZENÉHO HŘÍBĚTE INTERPRETOVAT?NELZE JE POVAŽOVAT TAKÉ ZA REZIGNACI ČI VYČERPÁNÍ?JE MOŽNÉ NA TUTO OTÁZKU SPRÁVNĚ ODPOVĚDĚT?

Reakce posuzují jednotlivé hmaty se v Německu stupňovaly od rozhořčení po hrubé odmítání:

Dr.Miller vsunuje prsty do všech tělesných otvorů novorozeného hříběte.

Tlama,uši,nozdry jsou ,,ošetřeny“ stejně jako oblast genitálií a řítního otvoru.Hlava se extrémně ohýbá,aby hříbě získalo základ pro vodění na ohlávce a později se podvolilo jednostrannému tlaku otěže.I s končetinami hříběte se různě pohybuje,I s končetinami hříběte se různě pohybuje,až do skutečně extrémně vyhlížejicího ohýbaní na ,každé kopyto se 50x poklepe ,aby se simulovalo podkování.

Autor po právu varuje před do všech stran bijícími kopýtky,potřebujete tedy i trochu síly a zkušeností,abyste odporujícího výrostka bezpečně udrželi na zemi.

 

BOŘENÍ MÝTŮ

 

Mezi lekce vkládá Miller krátkou pauzu,aby klisně a hříběti poskytl času k navazání potřebné vazby.Je to však při tolika lidských aktivitách vůbec možné?

Rozšířený názor,že by se právě z tohoto důvodu nemělo s novorozeným hříbětem příliš manipulovat odmítá Dr.Miller jako mýtus.

 

RYCHLÁ A EFEKTIVNÍ VÝCHOVA HŘÍBĚTE

 

Celý ,, trénink“ trvá minimálně hod.Když hříbě dokáže vstát a napije se,následuje dalších 15 minut posilování dominace člověka.Třetí lekci dostane hříbě poté co se jistě udrží na nohou a dokáže své pohyby koordinovat.

Zpravidla k tomu dochází mezi 24 a 36 hod stáří.

Miller chce dosáhnout zvláště rychlé a efektivní výchovy hříběte a předpokládá,že zvířeti tímto způsobem za pár minut vštěpí pět žádoucích reakcí,které snadno a bez velké námahy znovu vyvolá v pozdějších vývojových a výcvikových etapách života koně:

 

1,Zvedat nohy na povel

2,Návyk na vodění na ohlávce a přivázání u hříběte zatím jen na značení

3,Ustoupit zádí na povel.

4,Na povel zacouvat v reakci na tlak na prsou

5,Jít kupředu v reakci na pobídku ze zadu.